Європейська комісія погодила новий масштабний пакет оборонних закупівель для України загальною вартістю 6,1 млрд євро. Рішення оголосили 24 серпня, у День Незалежності України. Фінансування передбачає придбання озброєння та обладнання, необхідного насамперед для зміцнення захисту українського неба на тлі продовження російських атак.
До переліку пріоритетних закупівель увійшли системи протиповітряної та протиракетної оборони, ракети різних типів, боєприпаси, а також радіолокаційні станції. Саме ці засоби мають посилити спроможність України виявляти повітряні загрози та протидіяти ракетам і безпілотникам, які Росія регулярно застосовує для ударів по українських містах та інфраструктурі.
Про затвердження фінансування повідомила президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. Вона наголосила, що рішення, ухвалене саме у День Незалежності, має продемонструвати практичний характер європейської підтримки України. За її словами, виділені 6,1 млрд євро підуть на оборонні засоби, яких українська сторона потребує найбільше.
Європа робить акцент на захисті українського неба
Новий пакет формується в умовах, коли питання протиповітряної оборони залишається одним із ключових для України. Російські війська продовжують використовувати для атак ракети та ударні безпілотники, створюючи постійну загрозу для населення, енергетичних об’єктів, промислових підприємств та іншої критично важливої інфраструктури.
У Єврокомісії наголошують, що посилення інтенсивності російських атак вимагає відповідного збільшення допомоги з боку європейських партнерів. Фон дер Ляєн заявила, що Європа активізує підтримку, аби Україна мала більше можливостей захищати громадян і контролювати власний повітряний простір.
Окремий акцент у новому рішенні зроблено не лише на самих комплексах ППО та ПРО. Значну роль відіграють ракети-перехоплювачі, боєприпаси й радари, без яких ефективність систем захисту суттєво обмежується. Таким чином, пакет передбачає комплексне посилення української протиповітряної оборони, а не постачання одного виду озброєння.
Президентка Єврокомісії також запевнила, що європейські країни залишаються солідарними з Україною та мають намір забезпечувати її необхідними ресурсами відповідно до актуальних потреб оборони.
Нові 6,1 млрд євро доповнюють попередню допомогу
Затверджене фінансування є частиною ширшої системи європейської оборонної підтримки України. Новий пакет доповнює раніше погоджені плани загальним обсягом 16 млрд євро. Із цієї суми 8,35 млрд євро вже було виділено на потреби української сторони.
Таким чином, Брюссель продовжує нарощувати ресурси, спрямовані на забезпечення української оборони. Пріоритетність ППО та ПРО пояснюється необхідністю протистояти регулярним повітряним ударам і водночас зберігати функціонування стратегічно важливих об’єктів.
Рішення, оголошене 24 серпня, також має політичне значення. Європейські інституції використали День Незалежності України, щоб публічно підтвердити довгостроковий характер підтримки Києва та готовність переходити від політичних заяв до конкретного фінансування оборонних потреб.
У Брюсселі відзначили День Незалежності України
Символічні заходи на підтримку України розпочалися в столиці Бельгії ще напередодні свята. 22 серпня біля будівлі Європейської комісії в Брюсселі підняли український державний прапор. Церемонію провели напередодні 24 серпня як знак солідарності з українцями.
Під час заходу Урсула фон дер Ляєн знову порушила тему європейського майбутнього України. Президентка Єврокомісії заявила, що країна має посісти своє законне місце у складі Європейського Союзу.
На цьому тлі погодження багатомільярдних оборонних закупівель стало практичним продовженням політичних сигналів із Брюсселя. Фінансування систем ППО, ПРО, ракет, боєприпасів і радарів має допомогти Україні зміцнити повітряний щит та підвищити можливості протидії російським атакам.