У неділю 23 квітня Франція обирає нового президента

350
Сподобалась публікація? Поділіться нею у соціальних мережах!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Завтра пройде перший тур, мабуть, найважливіших виборів цього року – президентської кампанії у Франції. На вихід у другий раунд, який має відбутися 7 травня, претендують четверо кандидатів, і жоден з них напевно не отримає перемогу в першому. Через підйом позасистемних політиків ці вибори вже називають історичними. І вони підтвердили кризу традиційної двопартійної системи Франції. Але якщо французи віддадуть перемогу вкрай правій Марін Ле Пен або ліворадикальному Жан-Люку Меланшону, усі потрясіння для Франції та Європи попереду.

У неділю 23 квітня Франція обирає нового президента

Мчить відважна четвірка

До першого туру президентських виборів у Франції ситуація, згідно з соціологічними дослідженнями, стала менш зрозумілою, ніж навіть місяць тому. До лідируючої трійки, у якій все-таки залишився підбитий скандалами республіканець Франсуа Фійон, приєднався ще один довгожитель французького політикуму, украй лівий кандидат від руху “Непокірна Франція” Жан-Люк Меланшон. Так сформувалася група з чотирьох кандидатів, які, якщо вірити цифрам, всерйоз претендують на вихід у другий тур. Але найбільш ймовірну пару як і раніше становлять Еммануель Макрон (партія “Вперед!”, En marche!) і Марін Ле Пен (“Національний фронт”).

Виталий Портников: кто такая Марин Ле Пен? Украина- заложница европейского кризиса

Місяць тому опитування почали прогнозувати Макрону перше місце не тільки в другому, але і в першому турі – раніше першу сходинку за підсумками першого раунду впевнено віддавали Марін Ле Пен. Таким чином вони зафіксували зростання популярності кандидата-центриста. Згідно з опублікованим у четвер дослідженням Harris Intercative, Макрона підтримують 25% виборців, що на 3% більше, ніж у лідера “Нацфронта”. У Меланшона і Фійона порівну – по 19%. Opinionway віддає Макрону 23%, а Ле Пен – 22% у першому турі. Їх відрив від Фійона і Меланшона невеликий: 20% і 19% відповідно. Приблизно такі ж прогнози роблять і інші соціологічні служби.

Згідно з опитуваннями, будь-який з трьох головних конкурентів буде для Ле Пен незручним суперником у другому турі. Швидше за все, якщо їй вдасться вийти у другий тур, вона програє і Макрону, і Фійону, і Меланшону. Інша справа, що в останньому випадку переваги перемоги останнього над Ле Пен не настільки очевидні: якщо лідер “Нацфронта” представляє вкрай правих, Меланшон розташувався далеко ліворуч.

Еммануель Макрон ж, навпаки, має найкращі шанси на перемогу у другому турі з будь-яким іншим кандидатом. Уже протягом кількох місяців його називають найпопулярнішим кандидатом у президенти і третій місяць пророкують перемогу у другому турі.

У першому турі очікують явки не більше 30%. Схоже, низька явка може вдарити по кожному з кандидатів. Що важливо також, величезний елемент непередбачуваності вносить і частка тих французів, які досі не визначилися з вибором — таких майже третина! І, знову ж таки, яким буде вибір останніх хвилин, ми дізнаємося лише за підсумками неділі.

Президент французького Центру вивчення політичних дій (CERAP) і редактор журналу Le Banquet Ніколя Тензер сказав у коментарі “Апострофу”, що Макрон і Ле Пен дійсно лідирують в опитуваннях, але розрив невеликий, а соціологи іноді провалюються. Тому в першому турі можна очікувати несподіванок. “Існує реальна небезпека того, що Фійон або Меланшон можуть пройти до другого туру”, — зазначає політолог.

Для недовіри прогнозами дійсно є серйозні підстави. Як пише в статті для Le Monde політолог Жан-Ів Дормажан, у опитуваннях громадської думки занадто широко представлені освічені люди і представники верхніх шарів і, навпаки, недостатньо — прості і літні громадяни.

У неділю 23 квітня Франція обирає нового президента
Жан-Люк Меланшон, Еммануэль Макрон, Франсуа Фійон, Марін Ле Пен

Що пропонують

Якщо говорити про програми кандидатів, Макрон, у минулому банкір і міністр економіки в уряді соціалістів, вибрав для себе центристську лінію, називає себе “ні лівим, ні правим”. За рахунок цього йому вдалося отримати підтримку громадян і політиків різних політичних поглядів і орієнтацій. На користь Макрона свою кандидатуру два місяці тому зняв інший кандидат-центрист Франсуа Байру.

Стовпи програми Макрона — це реформа освіти та ринку праці, модернізація економіки. У свою першу п’ятирічку президентом він обіцяє заощадити 60 млрд євро. Зокрема, за рахунок скорочення кількості чиновників на 120 тис і держсубсидій для місцевої влади. Лідер партії “Вперед!” має намір створити 4-5 тис. робочих місць в школах і ще 10 тис. — для поліцейських.

Приватна розвідка США: що чекає світ у найближчі три місяці

На тлі багатьох інших кандидатів Макрон виглядає як виключно проєвропейський політик. Він пропонує вирішувати проблеми ЄС — у першу чергу, у сфері безпеки — за рахунок більшої інтеграції та ефективної кооперації, наприклад, створення загальної системи розвідки і загальноєвропейської поліції із боротьби з тероризмом і організованою злочинністю. Інші кандидати і коментатори критикують Макрона за нібито розмитість програми і відсутність конкретних пропозицій.

У своїй риториці Марін Ле Пен спирається в першу чергу на антиімміграційні і антиєвропейські тези. Зокрема, вона хоче провести референдум щодо виходу Франції з зони євро, вивести країну з ЄС і НАТО, обмежити легальну імміграцію до 10 тис. на рік і припинити виплачувати допомогу біженцям. Ле Пен пропонує автоматично висилати з країни приїжджих злочинців і зупинити соціальні виплати батькам неповнолітніх злочинців-рецидивістів. Зекономлені бюджетні гроші правий політик обіцяє перенаправити на соціальну допомогу інвалідам і літнім людям. Є і протекціоністські пропозиції на кшталт створення податку 3% для імпортних товарів.

Як і Макрон, вона хоче підвищити оборонний бюджет країни до 2% ВВП (а потім і до 3%) і відновити обов’язкову військову службу терміном щонайменше 3 місяці (Макрон пропонує на один місяць).

Франсуа Фійон — прем’єр-міністр Франції при президентові Саркозі і двічі міністр: праці та освіти. Кандидат від “Республіканців” обіцяє протягом п’ятирічного терміну знизити держвитрати на 100 млрд євро. Зокрема, скоротити 500 тис. чиновників, зменшити соціальні відрахування і податки для підприємств на 40 млрд євро, скасувати податок на розкіш. Він також зазіхнув на “завоювання трудящих”: скасувати положення про 35-годинний робочий тиждень, вилучити із законодавства норму про тривалість робочого дня для бізнесу, збільшити робочий тиждень для держслужбовців до 39 годин.

Крім цього, правоцентрист пропонує імміграційні квоти, обмеження отримання громадянства за “правом ґрунту”, заборону на носіння мусульманських купальних костюмів буркіні на пляжах, вислання іноземців-злочинців, які скоїли серйозні правопорушення.

Жан-Люк Меланшон, як і Марін Ле Пен, наполягає на необхідності докорінно змінити суспільно-політичну систему. Він, як і п’ять років тому, виступає за вихід країни з ЄС і НАТО. У деяких своїх пропозиціях він йде навіть далі вкрай правого політика, пропонуючи переглянути державний устрій Франції: відмовитися від П’ятої республіки, конституційного ладу Франції з 1958 року, і проголосити Шосту, ухваливши нову Конституцію. Меланшон вважає, що через гроші система прогнила, називає її “олігархією” і “президентської монархією”.

Меланшон обіцяє встановити 32-годинний робочий тиждень, підвищити мінімальну зарплату, знизити пенсійний вік до 60 років, зробити охорону здоров’я безкоштовною, прописати в Конституції права на працю, житло, аборт і евтаназію, а також дати право голосувати на місцевих виборах іноземцям, що проживають у Франції. Програма передбачає збільшення витрат бюджету на 270 млрд, а податків — на 120 млрд.

Усі головні кандидати пропонують створити тисячі нових місць у в’язницях, реагуючи на проблему їх переповненість.

Про те, що хотіли і що отримали від передвиборної кампанії французькі громадяни, “Апострофу” розповів Ніколя Тензер: “Навіть якщо б у всіх кандидатів були програми, через скандали, у які влипли і Фійон, і Ле Пен, не було справжніх сильних дебатів з конкретних рішень. Більшість кандидатів кампанії побудували на своїх ключових заходи або гаслах: імміграція і безпека для Ле Пен, деякі заходи, схожі з комуністичними, від Меланшона, економіка від Фійона і соціальні заходи [п’ятого в рейтингу соціаліста Бенуа] Амона. Тільки Еммануель Макрон був оригінальним: він робить акцент на Європі і європейських цінностях, обороні і безпеці, освіті і сильному балансі між конкурентоспроможністю і солідарністю з бідними. Зрозуміло, усі вони намагалися привернути увагу і розташування деяких специфічних категорій, таких як пенсіонери, молодь, фермери, робітники і т. д. Звичайно, через саму природу кампанії більша частина прагнень громадян, особливо в частині безробіття, навряд чи знайшли надійну відповідь”.

Фактор Росії, en russe

Росія давно стала потужним чинником у французькій політиці. Наклав свій відбиток він і на ці вибори: трьох із четвірки головних кандидатів можна назвати проросійськими – усіх, крім Еммануеля Макрона. Меланшон відкидає всі звинувачення у симпатіях до режиму Путіна, але підтримав російську операцію в Сирії, виступає за скасування санкцій проти РФ і “розуміє” окупацію Криму Росією. Фійон, близький знайомий Володимира Путіна, також хотів би зняти антиросійські санкції. Він виступає за спільну з Росією і Дамаском боротьбу проти “Ісламської держави” в Сирії. Як і Путін, Фійон виступає за “моральність” і “традиційні цінності”. Ле Пен ж добре відома тим, що кілька років тому отримала кредит на свою передвиборну кампанію від пов’язаного з Кремлем банку. Місяць тому Ле Пен з розмахом прийняли в Москві, де вона повторила російські пропагандистські тези про український уряд, який “незаконно” прийшов до влади. Вона, природно, також виступає за зняття санкцій.

Фийон высказал Меркель предложения по Украине

За словами Тензера, коли мова йде про російську загрозу, видна чітка лінія розділу між претендентами, які “повністю стали на позиції Путіна” (як Ле Пен, Фійон, Меланшон і деякі маргінальні кандидати), і тими, хто лише виступає проти жорсткої позиції стосовно Кремля — Макроном і Амоном.

“Макрон в питанні Росії відзначає досить серединну позицію, — зазначила член правління Ради зовнішньої політики “Українська призма” Надія Коваль. — З одного боку, на відміну від трьох інших кандидатів, він говорить, що Росія порушує міжнародне право. Але він каже, що Франція і ЄС повинні вести діалог з Росією, і сам буде прагнути до зняття санкцій — це є в його програмі, але лише в разі виконання Мінських домовленостей та з урахуванням ситуації в Україні. Потрібно бути готовим до того, що це не абсолютно радикальний кандидат у питанні Росії. Наприклад, Бенуа Амон, який практично втратив шанси на вихід у другий тур, значно радикальніший в питанні Росії і того, як далі вести з нею справи”.

У Макрона явно немає симпатій до Кремля, але деякі його висловлювання не до кінця зрозумілі, і на цей час складно уявити, якою буде його реальна політика щодо Росії. Важливо відзначити і те, що ставлення кандидатів до Росії не так сильно впливає на ставлення громадян Франції до того чи іншого кандидата — багато питань французів напевно хвилюють набагато більше.

Зруйнувати або зберегти систему

Нескладно помітити кризу довіри французів до головних партій країни: найбільші шанси перемогти мають двоє кандидатів, які не перебувають або ніколи не перебували, у випадку з Ле Пен, у рядах “Республіканців” і соціалістів. Уперше в історії французької П’ятої республіки їх представники можуть не пройти сито першого туру. Поки що виглядає так, що Макрон зрозумів і вдало користується цією кризою.

За словами Надії Коваль, кожен з основних кандидатів пропонує більш або менш радикальний варіант того, як Франція повинна розвиватися у майбутньому. Тобто ці вибори — в першу чергу про майбутнє Франції.

“Якщо ми візьмемо приклад Макрона, то це більше лібералізація економіки і соціальної сфери за збереження і навіть посилення європейської складової та європейської інтеграції. Якщо ми візьмемо Франсуа Фійона, то це дуже жорстка лібералізація економічного життя, можна навіть сказати, за американським варіантом — тобто така, що суперечить системі, яка склалася у Франції зараз, дуже соціально захищена. Але разом з цією соціально-економічною лібералізацією Фійон пропонує дуже консервативну націоналістичну культурну політику”, — коментує політолог. Меланшон пропонує фактично створення соціальної держави, а Марін Ле Пен хоче “дуже суверенної, національної Франції” з сильною обороною і збереженням соціального захисту.

Жизнь показала, что голосование в ООН и Томагавки эффективней, чем просто голосование в ООН

Ніколя Тензер зазначає, що радикальні пропозиції Ле Пен усе ще відлякують велику частину електорату, а Меланшон відлякав людей своєю підтримкою венесуельського режиму, що провалився. У результаті чого французи побоюються змін, які обіцяє програма лівого політика: пропозиції Меланшона, як писала газета Le Monde, багато в чому нагадують те, що як раз випробували у Венесуелі. Фійон ж не зміг вийти сухим з води після скандалів — людей він своїми виправданнями не переконав. На їх фоні Макрон виглядає як “новий лідер, здатний справлятися з основними проблемами за допомогою збалансованої політики у всіх областях”, — вважає французький політолог.

“Будучи не догматичним, але прагматичним кандидатом, що вихваляє цінності відкритого суспільства, він виявився єдиним, хто зміг впорядкувати політичну арену і привнести свіжий європейський і ліберальний дух в консервативну Францію”, — упевнений Тензер.

Президентство Ле Пен або Меланшона може принести величезні потрясіння не тільки Франції, але й усій Європі. Обрання Фійона, схоже, буде символізувати лише застій і стагнацію. У цих умовах саме кандидатура Макрона для багатьох французів стає надією на позитивні зміни в їх країні і взагалі в ЄС.

АМКУ поручил принудительно взыскать с Газпрома 172 миллиарда штрафа

 

Американская тюрьма гостеприимно приняла сына депутата Госдумы… на 27 лет

 

Тероризм і кримінальний світ – гібридні загрози які використовує Росія проти України

Загрузка…


Дорогі друзі, проект дуже потребує матеріальної допомоги, зараз ми існуємо завдяки рекламі яка розміщується на сайті, що дуже заважає вам переглядувати публікації порталу, ви можете допомогти проекту переказом незначних коштів які ніяк не вплинуть на ваш статок і допоможуть нам вистояти.

Велике прохання до всіх хто допомагає проекту, в платежі пишіть свої побажання, що б ви хотіли бачити на сайті, а що зайве, до адекватних і правильних побажань будемо обов’язково прислуховуватись, це дасть нам змогу зробити ресурс більш інтересним і корисним для вас.

Наші реквізити.

Приват банк номер картки в гривнях – 4149605466065448

Приват банк номер картки долар – 5168742712978968

Переказ коштів можна здійснити за адресою sendmoney.pb.ua


.


Адміністрація сайту «Український Світ» запрошує до співпраці авторів. Писати в соц.мережі надані на порталі:
Загрузка...
84 queries in 0,982 seconds.