Що таке Переяславська угода, і чому вона проіснувала 2,5 роки

1413
 • 39
 •  
 •  
 •  
 •  
 • 14
 •  
 •  
 •  
  53
  Поделились

Московія, яка неодноразово зазнавала поразок від Польщі (у 1569-81, 1604-1618, 1632–1634 рр.), боялася втручатися в конфлікт після 1648 р. Москва була зацікавлена у взаємному виснаженні України й Польщі.

Однак, поразки Польщі та загроза, що Xмельницький увійде в союз із Туреччиною або Швецією, заохотили Москву до нових переговорів з гетьманом, які закінчилися укладенням у січні 1654 р. Переяславської угоди.

Що таке Переяславська угода, і чому вона проіснувала 2,5 роки

Україна вступала у воєнний союз з Московією, яка зобов‘язалася воювати проти Польщі. Козаки своєю чергою пообіцяли військову допомогу для повернення Москві Смоленська та походів у Білорусь.
За угодою існували два обмеження – хоча податки в Україні збиралися українськими чиновниками, частина їх повинна була відходити Москві. Крім того, Україна зобов’язалася не вести переговорів з Туреччиною і Польщею. Хоча оригінал договору 1654 р. «пропав» у московських архівах, із заяв і листування тогочасних керівників добре видно, що Україна цілком зберігала свій суверенітет.

Українське духовенство і воєначальники відмовлялися присягати московському царю, бо знали про рабське безправ‘я московитів і дику жорстокість, що панувала в Московії. У Московії в 15-17 ст. батько мав законного права продавати своїх дітей у рабство. Тільки продавши їх тричі, коли діти щораз викуповувалися, батько втрачав право продавати їх знову. Натомість, в Україні кріпацтво навіть за найтяжчих часів польської влади лише встановлювало повинності перед паном, і не передбачало продажу власне людей.

Гадяцька угода 1658 р. з підписом польського короля
Гадяцька угода 1658 р. з підписом польського короля

Відмовилися присягати цареві Брацлавський, Кропив’янський, Полтавський, Уманський козацький полки, низка українських міст, відомі воєначальники Іван Богун та Іван Сірко.

Полковник Богун попереджав: «У Московщині панує найогидніше рабство. Там немає і бути не може нічого власного, бо все є власністю царя. Московські бояри титулують себе «рабами царськими». Увесь народ московський є рабом. У Московії продають людей на базарі, як у нас худобу. Приєднатися до такого народу – це гірше, як скочити живим у вогонь».

Проте, виконуючи свої договірні зобов’язання, українська армія повела наступ на Білорусь і зайняла Смоленськ. На половині сучасної території Білорусі встановилося гетьманське управління, були утворені козацькі полки за зразками українських.

Вооючи за московитів, українці не отримали від них належної допомоги. Подільські українські замки й містечка відчайдушно відбивалися від поляків. Дружина козацького сотника Мар’ян Зависна, щоб не потрапити в полон, висадила в повітря пороховий погріб подільсього замку Буші, убивши нападників, і загинула сама.

Всьлого за два з половиною роки після укладення Переяславської угоди Моcква її віроломно порушила. Польща пообіцяла московському цареві обрати його на королівський престол. У жовтні 1656 р. московський уряд уклав з Польщею Віленське перемир’я.

Тоді ж, ігноруючи протести Москви, Xмельницький вступив у коаліцію зі Швецією (яка в цей час воювала з Московією), а також із Семиграддям і Бранденбургом. Хмельницький схилявся до союзу зі Швецією, оскільки ця далека країна не претендувала на українські землі.

Олександр Палій


Допомога сайту

Приват – 4149605466065448
Приват$ – 5168742712978968

Зробити переказ на ПриватБанк можна за посиланням ТУТ


ПОДЕЛИТЬСЯ

:
150 queries in 0,969 seconds.