26 серпня Гетьманом України став І. Виговський

1746
Сподобалась публікація? Поділіться нею у соціальних мережах!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 16
  •  
  •  

26 серпня Гетьманом України став антимосковіт І. Виговський, якого стратили промосковські зрадогниди

П’ять копійок: Очень поучительна биография и политический закат гетьмана Выговского. Он вел антимосковскую политику, за что поплатился жизнью: великого гетьмана предали и скинули подкупленные Москвой зрадогниды. Учите историю, украинцы, и не делайте ошибок наших предков.
*****
В этот день в 1657 году Гетманом Украины был избран Иван Выговский. Иван Выговский вошел в украинскую историю, прежде всего, как поборник сильной и независимой Украины. Гетманом был избран после смерти Богдана Хмельницкого.

26 серпня Гетьманом України став І. Виговський

Именно Выговский организовал Генеральную военную канцелярию – административный и дипломатический штаб Хмельницкого, мозговой центр козацкой революции. Выговский воспитал целое поколение чиновников и дипломатов, держал в своих руках все нити внутренней и внешней политики.

Він, по суті, був дорадником і правою рукою Богдана Хмельницького – брав участь в усіх воєнних походах, укладанні міжнародних угод. Після обрання гетьманом він продовжував політику Хмельницького, спрямовану на досягнення повної державної незалежності України. Виговський намагався утримувати дружні відносини з усіма сусідніми країнами, не надаючи переваги жодній зі сторін. Він уклав українсько-шведський договір, відновив союз з Кримським ханством та почав переговори з Польщею.

Але активна зовнішня політика Виговського, спрямована на зміцнення міжнародного авторитету України, викликала велике занепокоєння Москви, яка після Переяславської угоди 1654 року сприймала Україну не як рівноправного союзника, а виключно як васала. Царський уряд почав активно формувати за допомогою своїх агентів (передусім духівництва) антигетьманську опозицію. Підкуплювалася козацька старшина, всіляко підбурювалися запорожці та селянство (аналогія з сьогоднішніми зрадогнидами). Так, Виговський змушений був жорстоко придушити заколот Мартина Пушкаря – полтавського полковника, людини невеликої освіти, але надзвичайно амбітної. Тоді під Полтавою загинуло понад 15 тисяч козаків, а взагалі та домашня (громадянська) війна коштувала Україні до 50 тис. людських життів.

Підступно-агресивна позиція Москви спонукала Виговського до союзу з Польщею – у 1658 році було укладено Гадяцький договір. Дізнавшись про це, Московщина розпочала відкриту агресію проти УкраїниВиговський здобув блискучу перемогу над росіянами під Конотопом у 1659 році, розбивши вщент царські війська, але не зміг скористатися тим результатом і виявився абсолютно безсилим проти таємної політики підбурювання і підкупу. Проти гетьмана знову виступила частина старшинської опозиції, яку створили промосковськи настроєні полковники(зрадогниди). Зрештою, Іван Виговський змушений був зректися булави і виїхати в Польщу. Невдовзі його було звинувачено у зраді і розстріляно.

А це слова з маніфесту Івана Виговського, написаного понад 350 років тому: «От така то зрада підступної Москви слідна у всім: вона готовить нам ярмо – насамперед, домашньою громадянською війною, тобто нашою власною зброєю, без ніякої нашої вини. Все те ми виявили для нашої невинности, а тепер примушені підняти законну оборону та удатися до сусідів з проханням про поміч для своєї свободи. Не в нас лежить причина цеї війни, що розгорілася…».ПОДЕЛИТЬСЯ

:
Загрузка...
62 queries in 1,032 seconds.